Jeśli nie 'Smaragd' to co?

Jednym z najpowszechniejszych problemów w ogrodach, które odwiedzamy jest odgrodzenie, zasłonięcie się i ograniczenie zielenią działki, tak aby stanowiła zaciszne miejsce. Często jest to też pierwsza roślinność jaką Państwo sadzą. Rzędy malutkich lub trochę większych tui-równiutko, jedna przy drugiej-czasem z każdej strony. I jest to najczęściej odmiana 'Smaragd'-ma najładniejszą zieleń, zwykle się nie wyłamuje pod wpływem śniegu, szybko rośnie, nie trzeba szczególnie formować-po kilku latach zwykle przycinamy na wysokość. I kolejna zaleta-sprawdzają się na wąskich przestrzeniach-gdzie od płotu do ścian domu jest niewiele miejsca-nie są dość szerokie. I dlatego wszyscy je kochamy. Tylko problem w tym, że stały się bardzo powszechne. A niektórzy chcieliby się wyróżnić.

Zapomniany świerk, który wszystkim kojarzy się z choinką bożonarodzeniową można systematycznie ciąć i zapewnić sobie szczelną, zimozieloną ścianę. Warunek-świerk potrzebuje światła i regularnego cięcia, ale wygląda bardzo swojsko i przytulnie.

Można pokusić się o tworzenie różnych zestawień roślinnych. Jeśli mamy duży ogród zamiast rzędu równo posadzonych tui zakładamy kompozycje z roślin iglastych. Poniższa odmiana świerka (świerk serbski) ma tę zaletę, że jest stosunkowo wąska.



Poniżej żywopłot z buku i grabu. Na zimę liście brunatnieją i częściowo utrzymują się na roślinach. Musi być jednak regularnie cięty. W sezonie stanowi liściastą ścianę.


A teraz bardzo romantyczna wersja żywopłotu swobodnego, która nadaje się np. na posadzenie przed płotem. Nie zasłoni przed wzrokiem sąsiadów, ale może być wizytówką właścicieli posesji.


Jest jeszcze kilka innych opcji. Na przykład bluszcz-pnący się po podporach niekoniecznie drewnianych...


Zdjęcia z radaris.com, wymarzonyogrod.pl, cirrusimage.com, allposters.com, plantsforhedges.co.uk, dred.state.nh.us

Komentarze