Jak szybko rosną rośliny?

Wiele osób zastanawia się kiedy z tych malutkich roślinek powstanie prawdziwy, dojrzały ogród? Kiedy sąsiad nie będzie widział czy leżymy na hamaku czy właśnie czytamy na tarasie? Z naszego doświadczenia wynika, że po kilku (3-5 latach) rośliny nabierają optymalnych rozmiarów. Część roślin rośnie szybko-szczególnie krzewy liściaste-derenie, pęcherznice, część potrzebuje sezonu lub dwóch, żeby się porządnie ukorzenić np.bluszcz, który początkowo bardzo powoli startuje, żeby z czasem trudno go było opanować.

W naszych galeriach często są ogrody świeżo założone, z małymi sadzonkami, które dla wielu osób nijak mają się do efektu jaki osiągną po kilku latach.
I tak donica z zimozielonymi yukami, jałowcami po ok. 6 latach. Regularnie przycinamy jałowce i utrzymujemy w ryzach. Fajny efekt pojawił się już po 3 latach.Kostrzewy Gaultiera po posadzeniu-w sprzedaży są często nawet o połowę mniejsze, i poniżej zdjęcie po 1 sezonie:
Tutaj lawenda po 1 sezonie. Donica gęsto obsadzona roślinami.
I sosna Compact Gem po ok. 6 latach.
 Yuki po ok. 6 latach.
 Żurawka po 1 sezonie.
Wszelkie byliny, trawy, krzewy liściaste-nie ma większego sensu kupować dużych egzemplarzy. Rośliny sprzedawane w standardowych doniczkach szybko się rozrastają i dają efekt. Bardzo szybko rosną też żywotniki i tutaj można sporo zaoszczędzić sadząc mniejsze rośliny.

Komentarze