Co gryzie 'Skyrocket'a???



Źr. http://magnoliagardening.com


Źr. http://www.tuinkrant.com/

Jałowiec skalny 'Skyrocket'-jest rośliną o ciekawym pokroju i przede wszystkim kolorystyce. Ma szaroniebieski odcień, który kontrastuje jesienią i podkreśla przebarwiające się na czerwono liście, a zimą -czerwone pędy np. derenia białego.
Można komponować takie zestawienia-również z roślinami kwitnącymi np. krzewuszkami.

Kolejną zaletą jest pokrój, którym można nawiązać do ogrodów śródziemnomorskich. Są naszą polską wersją cyprysów i budując dom w takim stylu warto o nich pamiętać tworząc kompozycje. Poniżej fragment ogrodu z cyprysami wiecznie zielonymi.

Źr. http://www.architecturalplants.com/

Jednak od pewnego czasu ich kondycja została zachwiana. Wyjeżdżają ze szkółki ładne i zdrowe-posadzone na miejscu docelowym po kilku latach zaczynają chorować-brązowieją, opadają im igły i nie cieszą oczu. Chorujący iglak trudno zdiagnozować i przyczyn można szukać wśród czynników fizjologicznych czyli brak wody, światła itp, poprzez patogeny chorobotwórcze i na szkodnikach kończąc.

Najpowszechniejszym wrogiem jest LICINEK JAŁOWCOWIACZEK. Jego larwy drążą korytarze w pędach wierzchołkowych, co powoduje ich zasychanie. Motyle rozwijają się najczęściej w połowie maja. Następnie składają jaja -między igłami na pędach wierzchołkowych. Po kilkudziesięciu dniach rozwijają się larwy, które wgryzają się w pędy. Zaatakowane rośliny należy opryskać pod koniec maja i czerwca. Oprysk np. Sumi-alpha.

Poniżej jałowce w nie najlepszej kondycji zdrowotnej, wymagające oprysku-a w towarzystwie świerk 'Conica'-zaatakowany przez przędziorka.


Ogród to nie tylko ciekawa, zielona architektura. Wyposażając wnętrza kupujemy meble, które są narażona jedynie na uszkodzenia mechaniczne. W przypadku urządzania ogrodu mamy cały wachlarz możliwości, a niekiedy trudno znaleźć właściwą receptę.

Komentarze